Baterii de stocare pentru sisteme fotovoltaice
Folosești seara energia produsă ziua și rămâi cu curent când cade rețeaua. Îți spunem și când o baterie nu se justifică.

Ți se potrivește o baterie?
O baterie nu produce energie. O mută din timpul zilei spre seară și te ține pornit când cade rețeaua. De aici se vede cui îi folosește.
Are sens dacă…
Ai pene de curent
Dese sau lungi, și ai lucruri care nu au voie să se oprească: centrala, pompa de apă, frigiderul, internetul, biroul de acasă.
Consumi mai ales seara și noaptea
Ziua casa e goală, iar panourile produc pentru rețea. Bateria păstrează energia pentru orele în care ești acasă.
Vrei să depinzi mai puțin de rețea
Folosești tu mai mult din ce produci și iei mai puțin de la furnizor.
Nu are sens dacă…
Vrei doar o factură mai mică
Ca prosumator, surplusul livrat ziua în rețea se scade, la același preț al energiei, din ce consumi noaptea în aceeași lună. Bateria face același lucru, cu o investiție în plus.
Consumi mai ales ziua
Dacă e cineva acasă ziua sau ai consumatori care merg la prânz, folosești deja direct ce produci. Rămâne puțin de stocat.
Te aștepți să țină toată casa, oricât
La pană, bateria alimentează circuitele alese la proiectare, cât îi permite capacitatea. Plita, cuptorul și aerul condiționat o golesc repede.
Diferența o face situația ta, nu o regulă generală. La evaluare ne uităm la consumul tău pe ore și îți spunem dacă bateria se plătește sau doar crește investiția.
Ce face bateria ziua și noaptea
Ziua strângi energie, noaptea o folosești. Animația trece singură din zi în noapte; o poți opri și alege tu.
Ziua: panourile alimentează casa și încarcă bateria
- Panourile produc curent, iar casa consumă întâi din el.
- Ce prisosește încarcă bateria.
- Când bateria e plină, surplusul pleacă în rețea.
Noaptea: casa consumă din baterie
- Panourile nu mai produc.
- Casa folosește energia strânsă în baterie peste zi.
- Dacă bateria se golește, casa ia curent din rețea.
- din panouri
- din baterie
- din rețea
De ce baterie ai nevoie
Capacitatea se alege după consumul de seară și de noapte, nu după consumul total. Mută cursoarele pe situația ta.
300 kWh
Consumul lunar e trecut pe factura de curent.
50%
Nu e trecut pe factură. Dacă ziua nu e nimeni acasă, cea mai mare parte din consum e după apus.
5 kWp
Folosit doar în graficul anului: arată în ce luni panourile umplu bateria.
Capacitate de la care merită pornit
5,5 kWh
La o pană de curent, ce rămâne pornit
Frigider, centrală, internet și câteva becuri, adică în jur de 300 W: o baterie plină de 5,5 kWh ține 16,5 ore.
Cum se umple bateria de-a lungul anului
Bateria primește doar ce produc panourile peste consumul de zi. Cu 5 kWp, bateria de 5,5 kWh acoperă consumul de seară din februarie până în noiembrie.
- producție pe zi
- consumat direct, ziua
- surplus, merge în baterie
Cât din consumul de seară acoperă bateria
- 70%ianuarie: bateria acoperă 70% din consumul de seară
- 100%februarie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%martie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%aprilie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%mai: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%iunie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%iulie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%august: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%septembrie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%octombrie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 100%noiembrie: bateria acoperă 100% din consumul de seară
- 47%decembrie: bateria acoperă 47% din consumul de seară
Procentul arată cât din consumul de seară acoperă bateria într-o zi medie a lunii. Producția vine din PVGIS, pentru un sistem orientat spre sud, ajustată la media României. În zilele noroase iarna e mai puțin, în cele senine mai mult.
Pornim de la consumul tău dintr-o zi, luăm partea de seară și de noapte și socotim că te poți baza zilnic pe 90% din capacitatea bateriei. Rezultatul e rotunjit în sus, din 0,5 în 0,5 kWh.
E un reper, nu o ofertă.
La o pană de curent, puterea contează la fel de mult ca și capacitatea: bateria dă doar atâția kW câți îi permit ea și invertorul, oricâtă energie ar avea înmagazinată.
Înainte să alegi
Ce face o baterie bună
Am luat fișa unei baterii pe care o montăm și am explicat rândurile care contează. Apasă pe un rând.
Huawei LUNA2000-5-S1
Înaltă tensiune (HV) · modul de baterie LUNA2000-5-E1
Câtă energie scoți din baterie. La Huawei, cifra din fișă e chiar energia utilizabilă: toți cei 5 kWh, măsurați la 25 °C, cu bateria nouă. De ea depinde câte ore acoperi seara sau la o pană de curent.
La celelalte baterii: Deye SE-G5.1 Pro-B și Dyness DL5.0C: 5,12 kWh. Dyness ajunge la 16,08 kWh într-o singură carcasă (PowerBrick Plus).
LUNA2000-5-S1 înseamnă un modul de putere și, sub el, un modul de baterie LUNA2000-5-E1. În același turn mai încap două module, de 5 sau de 6,9 kWh, până la 20,7 kWh, fără cabluri între ele. Poți porni cu unul și adăuga mai târziu.
La celelalte baterii: Deye SE-G5.1 Pro-B și Dyness DL5.0C se leagă în paralel, modul lângă modul: Dyness până la 50, Deye până la 64.
Înaltă tensiune (HV): 350–560 V cu un invertor monofazat, 600–980 V cu unul trifazat. Se leagă doar la invertoarele Huawei SUN2000 și SUN5000; lista modelelor e în fișă.
La celelalte baterii: Deye și Dyness lucrează la 51,2 V (joasă tensiune) și se leagă la invertoare hibride de joasă tensiune, ca Deye SUN-SG05LP3.
Vârful pe care un modul îl ține 5 secunde, cât pornește un motor. În mers continuu, Huawei dă 3,5 kW pe modul: frigider, lumini, electronice și un aparat mare pe rând. Cu două module ai 7 kW, cu trei 10,5 kW.
La celelalte baterii: Deye SE-G5.1 Pro-B: 100 A, în jur de 5 kW. Dyness DL5.0C: 5,12 kW la descărcare. Dyness PowerBrick Plus: până la 10,24 kW.
Cât din capacitate poți folosi zilnic. Huawei permite toată capacitatea, de aceea cei 5 kWh din fișă sunt și cei pe care îi folosești.
La celelalte baterii: Deye recomandă 90% (din 5,12 kWh, în jur de 4,6 kWh). Dyness Powerbox G2 și PowerBrick Plus: 95%. Dyness DL5.0C: 100% în fișă, dar garanția socotește 90%.
O încărcare și o descărcare fac un ciclu. Huawei dă peste 5.000 de cicluri și 80% din capacitate după 10 ani, dar socotite la doar 35% descărcare pe ciclu. Cifra nu se compară direct cu a altor baterii; mai mult spune garanția, de pe ultimul rând.
La celelalte baterii: Deye: ≥ 6.000 la 90% descărcare. Dyness PowerBrick Plus: ≥ 8.000 la 95%. Dyness DL5.0C: ≥ 5.000.
Lucrează de la -20 °C. La frig, sistemul de control termic încorporat încălzește celulele; încălzirea consumă din energia bateriei, deci iarna randamentul scade. La temperaturi extreme, puterea se limitează.
La celelalte baterii: Deye SE-G5.1 Pro-B se încarcă doar peste 0 °C. Bateriile Dyness le montăm în varianta cu încălzire, care se încarcă de la -20 °C.
Etanșă la praf și la jeturi puternice de apă: poate sta în garaj, în camera tehnică sau afară. Huawei cere totuși un loc adăpostit ori o copertină, ferit de soare direct și de ploaie, și departe de camerele de locuit.
La celelalte baterii: Dyness Powerbox G2: IP66; PowerBrick Plus: IP65 — ambele pot sta și afară. Deye SE-G5.1 Pro-B și Dyness DL5.0C: IP20, doar în interior.
În Europa: 5 ani de bază plus 10 extinși, dacă bateria e conectată la FusionSolar, sau 26,44 MWh trecuți prin baterie, cu cel puțin 80% din capacitate la final. Anii extinși se pierd dacă bateria nu e conectată după punerea în funcțiune sau stă deconectată peste 6 luni.
La celelalte baterii: Dyness: 10 ani, dacă bateria comunică cu invertorul (altfel 3 ani). Deye SE-G5.1 Pro-B: 10 ani.
Siguranță și protecții
Ce ține o baterie în siguranță și cum stă fiecare marcă pe care o montăm.
Toate bateriile pe care le montăm folosesc litiu-fier-fosfat (LiFePO4, pe scurt LFP), fără cobalt și fără nichel. Fosfatul de fier își ține oxigenul legat și la temperaturi mari, deci o celulă încinsă eliberează mult mai puțin oxigen decât una cu nichel și cobalt.
De ce contează
Ambalarea termică (thermal runaway) e reacția în lanț în care o celulă supraîncălzită le încinge pe cele de lângă ea. La LFP pornește pe la 270 °C, față de aproximativ 210 °C la chimiile cu nichel și cobalt (NMC) din multe mașini electrice, și degajă mult mai puțină căldură.
La ce să fii atent
LFP nu înseamnă că bateria nu poate lua foc, ci că are o marjă mai mare. Celelalte protecții rămân necesare.
La bateriile noastre
- Huawei, Deye și DynessLiFePO4 la toate modelele pe care le montăm
Sistemul de management al bateriei (BMS) măsoară tot timpul tensiunea, curentul și temperatura. Când o valoare iese din limite, oprește încărcarea sau descărcarea: la supraîncărcare, la descărcare prea adâncă, la curent prea mare, la scurtcircuit sau la temperaturi nepotrivite.
De ce contează
Fără BMS, o singură celulă încărcată peste limită poate strica toată bateria. Tot BMS-ul îi spune invertorului cât curent are voie să dea și să ceară, iar tu vezi starea bateriei în aplicație.
La ce să fii atent
BMS-ul trebuie să comunice cu invertorul. Fără comunicare, garanția Dyness scade de la 10 la 3 ani, iar la Huawei anii extinși de garanție cer bateria conectată la FusionSolar. Alege o pereche baterie–invertor din lista de compatibilitate a producătorului.
La bateriile noastre
- Huawei LUNA2000-S14 senzori de temperatură și tensiune la fiecare 8 celule, cu avertizare din timp; optimizator de energie în fiecare modul; protecție la supracurent și la scurtcircuit pe trei niveluri
- Deye SE-G5.1 Pro-BBMS inteligent, cu monitorizare și actualizare de la distanță
- DynessBMS în fiecare baterie, legat de invertor prin cablu de comunicație
Unele baterii au mijloace proprii care lucrează și atunci când electronica nu mai poate face nimic: eliberarea controlată a presiunii și un stingător în interiorul carcasei.
De ce contează
O celulă cu defect se poate încinge chiar dacă BMS-ul a oprit bateria. Atunci contează ca gazele să iasă controlat și ca focul să fie oprit în carcasă, înainte să treacă la celulele vecine.
La ce să fii atent
Stingătorul din carcasă nu ține loc de un montaj corect. Bateria nu se pune în dormitor, în living sau în bucătărie, nici lângă surse de căldură ori materiale inflamabile; manualul Huawei o cere explicit.
La bateriile noastre
- Huawei LUNA2000-S1supapă de eliberare activă a presiunii, care scade oxigenul din modul, și kit de stingere care, după Huawei, detectează și stinge focul în 15 secunde
- Dyness Powerbox G2 și PowerBrick Plusstingător cu aerosoli în carcasă
- Deye SE-G5.1 Pro-B și Dyness DL5.0Cfișa nu menționează un stingător propriu
O rezistență încorporată încălzește celulele înainte de încărcare, când bateria stă la frig. Fără ea, o baterie LiFePO4 nu se încarcă sub zero grade.
De ce contează
Sub 0 °C, ionii de litiu nu mai intră destul de repede în anodul de grafit și se depun pe el ca litiu metalic (lithium plating). Capacitatea pierdută așa nu se mai recuperează, iar depunerile pot ajunge să scurtcircuiteze celula. De aceea BMS-ul refuză încărcarea la frig.
La ce să fii atent
Încălzirea consumă din energia bateriei, deci iarna randamentul scade; o spune și manualul Huawei. Într-un spațiu ferit de îngheț, orice baterie lucrează mai bine decât afară.
La bateriile noastre
- Huawei LUNA2000-S1sistem de control termic încorporat, care încălzește bateria la frig; funcționează de la -20 °C
- Dyness, toate modelelele montăm în varianta cu încălzire, care se încarcă de la -20 °C
- Deye SE-G5.1 Pro-Bfără încălzire, se încarcă doar peste 0 °C
Codul IP are două cifre: prima pentru praf și corpuri solide, a doua pentru apă. IP20 oprește doar atingerea cu degetul și nu apără deloc de apă. IP65 e etanș la praf și rezistă la jeturi de apă, iar IP66 la jeturi puternice.
De ce contează
De cod depinde locul bateriei: una cu IP20 stă doar într-o încăpere uscată, una cu IP65 sau IP66 poate sta și într-un garaj umed ori afară.
La ce să fii atent
Chiar și la IP66, Huawei cere un loc adăpostit sau o copertină, ferit de soare direct și de ploaie. Soarele direct încălzește carcasa și scurtează viața bateriei.
La bateriile noastre
- Huawei LUNA2000-S1IP66, interior sau exterior; după Huawei, rezistă 72 de ore sub 40 cm de apă și la 5 tone de presiune
- Dyness Powerbox G2IP66; PowerBrick Plus: IP65 — ambele pot sta și afară
- Deye SE-G5.1 Pro-B și Dyness DL5.0CIP20, doar în interior
Cele mai multe baterii de casă se răcesc pasiv, prin carcasă, fără ventilatoare: nu fac zgomot și nu au piese în mișcare. Răcirea cu lichid e pentru bateriile mari, industriale.
De ce contează
Cifrele din fișe (cicluri, capacitate) sunt măsurate la 25 °C. Cu cât bateria stă mai mult la cald, cu atât îmbătrânește mai repede, iar la temperaturi extreme BMS-ul îi limitează puterea.
La ce să fii atent
Lasă liber în jurul bateriei spațiul cerut de producător și n-o monta lângă centrală, în plin soare sau într-un pod neizolat.
La bateriile noastre
- Huawei LUNA2000-S1control separat al temperaturii pentru celule și pentru electronică, fără ventilator; sub 29 dB la un metru; funcționează între -20 și +55 °C
- Deye SE-G5.1 Pro-Brăcire naturală; descărcare între -20 și +55 °C
IEC 62619 e standardul internațional de siguranță pentru bateriile cu litiu staționare: încearcă scurtcircuitul, supraîncărcarea, lovirea și trecerea focului de la o celulă la alta. VDE-AR-E 2510-50 e regula germană pentru bateriile din locuințe, iar UN 38.3 acoperă transportul.
De ce contează
Un certificat emis de un laborator independent, cum e TÜV, arată că bateria a trecut încercările, nu doar că producătorul spune asta.
La ce să fii atent
Certificatul trebuie să fie pentru modelul exact, nu pentru marcă în general. Pe ale bateriilor noastre ți le trimitem la cerere.
La bateriile noastre
- Huawei LUNA2000-S1IEC 62619, VDE 2510-50, UN 38.3, CE; marca de siguranță TÜV Rheinland, la cel mai înalt nivel
- Deye SE-G5.1 Pro-BIEC 62619, VDE 2510-50, UN 38.3, CE
- DynessIEC 62619 la toate modelele
Iarna: LiFePO4 nu se încarcă sub 0 °C
Sub zero grade, o baterie fără încălzire refuză încărcarea ca să nu se strice. Huawei LUNA2000-S1 are încălzirea încorporată, iar bateriile Dyness le aducem în varianta cu încălzire.
Intervale din fișele tehnice ale producătorilor
- Huawei LUNA2000funcționare, cu încălzire proprie · -20…+55 °C-20…+55 °C
- Dyness, cu încălzireîncărcare; varianta pe care o montăm · -20…+55 °C-20…+55 °C
- Deye SE-G5.1 Pro-Bîncărcare; fără încălzire · 0…+55 °C0…+55 °C
Bateriile pe care le montăm, alături
Alege o baterie ca să vezi pentru cine e și cu ce invertor merge. Cifrele sunt din fișele oficiale ale producătorilor.
LUNA2000-5-E0
Modul de 5 kWh, sistemul LUNA2000-S0
- Pentru cine e
- Cine are deja o baterie S0 și vrea să o extindă, sau un sistem Huawei cu buget mai mic: 5 kWh pe modul, până la 15 kWh.
- Se leagă la
- Doar invertoare Huawei SUN2000 și SUN5000 (seriile L1, LC0, M1, MAP0, MB0; lista completă e în fișă).
- De știut
- Generația anterioară a bateriei Huawei, încă produsă. Modulele S0 nu se combină cu cele S1 pe același modul de putere. IP66 și funcționare de la −20 °C.
- Capacitate
- 5 kWh
- Utilizabilă
- 5 kWh
- Tensiune
- înaltă
- Putere maximă
- 2,5 kW (5 kW cu două sau trei module); vârf 3,5 kW, 10 s
- Descărcare
- 100%
- Cicluri
- —
- Încărcare la frig
- funcționare -20…55 °C; fișa nu dă intervalul de încărcare
- Încălzire (fir încălzitor)
- —
- Stingere în carcasă
- —
- Protecție IP
- IP66, interior sau exterior
- Garanție
- 10 ani
- În plus
- IEC 62619, VDE 2510-50, IEC 60730, UN38.3
| Ce înseamnă | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CapacitateCâtă energie încape. | 5 kWh | 5 kWh | 6,9 kWh | 5,12 kWh | 5,12 kWh | 10,24 kWh | 16,08 kWh |
| UtilizabilăCât folosești, după fișă. | 5 kWh | 5 kWh | 6,9 kWh | 5,12 kWh | 5,12 kWh (garanția socotește 4,61) | 9,73 kWh | 15,28 kWh |
| TensiuneJoasă (51,2 V) sau înaltă: hotărăște invertorul. | înaltă | înaltă | înaltă | joasă (51,2 V) | joasă (51,2 V) | joasă (51,2 V) | joasă (51,2 V) |
| Putere maximăCâte aparate merg deodată. | 2,5 kW (5 kW cu două sau trei module); vârf 3,5 kW, 10 s | 3,5 kW | 3,5 kW (10,5 kW cu trei module) | 100 A (≈ 5,1 kW) | 5,12 kW descărcare, 3,84 kW încărcare | 10,24 kW descărcare (5,12 kW nominal) | 10,24 kW |
| DescărcareCât din capacitate folosești zilnic. | 100% | 100% | 100% | 90% (recomandat) | 100% | 95% | 95% |
| CicluriCu condițiile de test din fișă. | — | > 5.000 (la 35% desc.; 80% după 10 ani) | > 5.000 (la 35% desc.; 80% după 10 ani) | ≥ 6.000 (90% desc., 70% la final) | ≥ 5.000 (80% la final) | nelimitate în 10 ani (95% desc., după fișă) | ≥ 8.000 (95% desc., 70% la final) |
| Încărcare la frigSub 0 °C, LiFePO4 nu se încarcă fără încălzire. | funcționare -20…55 °C; fișa nu dă intervalul de încărcare | funcționare -20…55 °C; fișa nu dă intervalul de încărcare | funcționare -20…55 °C; fișa nu dă intervalul de încărcare | de la 0 °C (descărcare de la -20 °C) | de la -20 °C, cu încălzire (fără ea, de la 0 °C) | de la -20 °C, cu încălzire (fără ea, de la 0 °C) | de la -20 °C, cu încălzire (fără ea, de la 0 °C) |
| Încălzire (fir încălzitor)Încălzește celulele, ca bateria să se încarce și sub 0 °C. | — | încorporată (după manual) | încorporată (după manual) | fără | da, în varianta pe care o montăm | da, în varianta pe care o montăm | da, în varianta pe care o montăm |
| Stingere în carcasăStingător propriu, numit uneori „fire-airbag”. | — | kit de stingere, 15 s, și eliberare activă a presiunii | kit de stingere, 15 s, și eliberare activă a presiunii | — | — | stingător cu aerosoli, reacționează în 5 s | stingător cu aerosoli, 5 s |
| Protecție IPApă și praf. De la IP65 în sus poate sta și afară. | IP66, interior sau exterior | IP66, interior sau exterior | IP66, interior sau exterior | IP20, doar interior | IP20, interior | IP66, poate sta afară | IP65 |
| GaranțieDată de producător, în condițiile lui. | 10 ani | 15 ani sau 26,44 MWh (80% la final) | 15 ani sau 28,84 MWh (60% la final) | 10 ani sau 16 MWh (70% la final) | 10 ani sau 14,3 MWh (70% la final) | 10 ani sau 30,2 MWh (70% la final) | 10 ani |
| În plusCertificări și alte date din fișă. | IEC 62619, VDE 2510-50, IEC 60730, UN38.3 | 5 niveluri de protecție; IEC 62619, VDE 2510-50 | 5 niveluri de protecție; IEC 62619, VDE 2510-50 | IEC 62619, VDE 2510-50; 64 în paralel (peste 32, cu configurare externă) | randament 92%; IEC 62619 | IEC 62619 | IEC 62619 |
Ce trebuie să știi înainte
Lucrurile care hotărăsc dacă o baterie merge bine la tine. Le verificăm înainte de ofertă.
Invertorul trebuie să fie compatibil
Bateria lucrează cu un invertor hibrid, iar fiecare producător are lista lui de modele compatibile. Dacă ai deja un sistem cu invertor simplu, on-grid, adăugarea bateriei poate însemna și schimbarea invertorului.
Backup-ul se proiectează, nu vine de la sine
Ca să rămâi cu curent la pană e nevoie, pe lângă baterie, de un modul de back-up și de circuite separate pentru consumatorii esențiali. Stabilim împreună ce rămâne pornit.
Locul în care stă contează
Bateriile cu litiu-fier-fosfat nu se încarcă sub 0 °C. Unele modele au încălzire proprie și pot sta afară; altele trebuie montate într-un spațiu ferit de îngheț și de umezeală.
Se poate extinde mai târziu
Sistemele sunt modulare: pornești cu un modul și adaugi altele când crește consumul. Fiecare producător are o limită și reguli de combinare, pe care le verificăm de la început.
Bateriile pe care le montăm
Lucrăm cu trei producători. Alegerea ține de invertorul pe care îl ai sau îl vei avea, de locul de montaj și de cât vrei să extinzi.
6 modele — glisează spre stânga ca să le vezi pe toate.

Pentru invertoare HuaweiLUNA2000 S0 — 5 kWh
- Capacitate
- 5 kWh pe modul
- Extindere
- până la 15 kWh (30 kWh cu două sisteme)
- Putere
- 2,5 kW pe modul, până la 5 kW
- Montaj
- interior sau exterior, IP66
Generația anterioară a bateriei modulare Huawei: un modul de putere și între unul și trei module de 5 kWh. Modulele S0 nu se combină cu cele S1.
- Funcționează între −20 °C și +55 °C
- Toată capacitatea e utilizabilă
- Pentru invertoarele Huawei L1, LC0, M1, MAP0 și MB0
de la 15.900 lei cu TVA
Un modul de 5 kWh și modulul de putere
Garanție 10 aniFișa tehnică (PDF)Cere ofertă
Pentru invertoare HuaweiLUNA2000 S1 — 6,9 kWh
- Capacitate
- 6,9 kWh pe modul
- Extindere
- până la 20,7 kWh
- Putere
- 3,5 kW pe modul
- Montaj
- interior sau exterior, IP66
Baterie modulară: un modul de putere și între unul și trei module de 6,9 kWh, așezate unul peste altul, fără cabluri între ele.
- Funcționează între −20 °C și +55 °C
- Toată capacitatea e utilizabilă
- Pentru invertoarele Huawei L1, LB0, LC0, M1, MAP0 și MB0

Pentru invertoare HuaweiLUNA2000 S1 — 5 kWh
- Capacitate
- 5 kWh pe modul
- Extindere
- până la 15 kWh cu trei module
- Putere
- 3,5 kW pe modul
- Montaj
- interior sau exterior, IP66
Aceeași baterie modulară, cu module de 5 kWh. Modulele de 5 și de 6,9 kWh se pot combina pe același modul de putere.
- Funcționează între −20 °C și +55 °C
- Toată capacitatea e utilizabilă
- Pentru invertoarele Huawei L1, LB0, LC0, M1, MAP0 și MB0

Se poate monta afarăPowerBrick Plus — 16,08 kWh
- Capacitate
- 16,08 kWh
- Descărcare
- până la 95%
- Extindere
- până la 50 de unități
- Montaj
- pe podea sau perete, IP65
Baterie de joasă tensiune pentru case cu consum mare seara: 15,28 kWh utilizabili, încărcare și descărcare până la 10,24 kW. Are sistem propriu de stingere cu aerosol și modul Wi-Fi.
- Se încarcă și la −20 °C
- Cel puțin 8.000 de cicluri, declarat de producător
- Compatibilă cu invertoare Deye, Victron, SMA, GoodWe și altele

Se poate monta afarăPowerbox G2 — 10,24 kWh
- Capacitate
- 10,24 kWh
- Utilizabil
- 9,73 kWh
- Putere
- 5,12 kW, maxim 10,24 kW
- Montaj
- pe perete, IP66
Baterie plată, de perete, de joasă tensiune. Are sistem propriu de stingere cu aerosol și se pot lega mai multe în paralel.
- Cu încălzire, pentru încărcare sub 0 °C
- Compatibilă cu invertoare Deye, Victron, SMA, GoodWe și altele

ModularăSE-G5.1 Pro-B — 5,12 kWh
- Capacitate
- 5,12 kWh pe modul
- Extindere
- module în paralel
- Cicluri declarate
- cel puțin 6.000
- Montaj
- interior, IP20
Modul compact de 51,2 V, pentru invertoare hibride de joasă tensiune. Se pun mai multe în paralel, în dulap rack, pe perete sau pe podea.
- Încărcare între 0 °C și 55 °C
- Descărcare recomandată de producător: 90%
Sisteme de înaltă tensiune pentru hale, birouri și spații comerciale. Dimensionarea se face pe curba de consum a firmei.
4 modele — glisează spre stânga ca să le vezi pe toate.

Rack, înaltă tensiuneBOS-G — de la 15,36 kWh
- Capacitate
- 5,12 kWh pe modul
- Extindere
- 3–12 module, până la 61,44 kWh
- Utilizabil
- 13,82 – 55,29 kWh
- Montaj
- interior, IP20
Module de baterie legate în serie într-un rack, cu o unitate de comandă deasupra. Se adaugă module pe măsură ce crește consumul.
- Încărcare de la 0 °C, descărcare până la −20 °C

Dulap de exteriorLUNA2000 — 97 kWh
- Capacitate
- 96,8 kWh
- Putere
- până la 92 kW
- Temperatură
- −30 °C … +55 °C
- Montaj
- exterior, IP55
Dulap de stocare cu climatizare proprie, modelul LUNA2000-97KWH-1H1. Se pot lega mai multe în paralel.
- Pentru sisteme fotovoltaice comerciale Huawei
de la 361.790 lei cu TVA
Cere ofertă
Dulap de exterior, răcire hibridăLUNA2000-215-2S10 — 215 kWh
- Capacitate
- 215 kWh
- Putere
- 108 kW
- Temperatură
- −30 °C … +55 °C
- Montaj
- exterior, IP55
Dulap de stocare cu invertorul de 108 kW încorporat și răcire hibridă, cu lichid și cu aer. Se leagă direct la 400 V, fără transformator de izolare.
- Celule LFP de 280 Ah, randament maxim pe ciclu de 91,3%
- Evacuare dirijată a gazelor, ventil de explozie și stingere cu aerosoli
- Peste 13 tipuri de defecte detectate, cu avertizare în cloud

Dulap de exterior, răcire hibridăLUNA2000-241-2S1 — 241 kWh
- Capacitate
- 241 kWh
- Putere
- 108 kW
- Temperatură
- −30 °C … +55 °C
- Montaj
- exterior, IP55
Aceeași carcasă ca la modelul de 215 kWh, cu celule mai mari: 241 kWh pe aceeași suprafață de 1,15 × 1,8 m, cu invertorul de 108 kW încorporat.
- Celule LFP de 314 Ah, randament maxim pe ciclu de 91,3%
- Barieră de oxigen la fiecare bloc de baterii, evacuare dirijată a gazelor, ventil de explozie și aerosoli
- Certificată IEC 62619 și VDE-AR-E 2510-50
Prețurile sunt pentru echipament, cu TVA, fără montaj și fără invertor. Oferta finală cuprinde montajul, protecțiile și punerea în funcțiune.
Baterie prin Casa Verde 2026
Ghidul programului AFM de baterii pentru prosumatori a fost aprobat (Ordinul 1.904/2026, M.Of. 775/14.09.2026); sesiunea de înscriere nu e încă anunțată. Condițiile, pașii și calculatorul de punctaj sunt pe pagina programului.
Baterii montate de noi
Sisteme hibride cu stocare, din portofoliul nostru.
Întrebări frecvente despre baterii
Ce ne întreabă cel mai des cei care se gândesc la stocare.
Ai altă întrebare? Scrie-ne sau sună la 021.555.78.73.
Ce capacitate de baterie îmi trebuie?
Atâta cât să acopere consumul tău de seară și de noapte dintr-o zi obișnuită. Calculul de mai sus îți dă un reper pornind de la consumul lunar. La evaluare îl verificăm pe consumul tău real, pe ore.
Cât ține bateria la o pană de curent?
Depinde de capacitate și de ce rămâne pornit. O baterie de 6,9 kWh ține strictul necesar (frigider, centrală, internet, câteva becuri — în jur de 300 W) aproape o zi. Cu plita sau aerul condiționat pornite, câteva ore.
Pot adăuga o baterie la sistemul pe care îl am deja?
Da, dacă invertorul e hibrid și e compatibil cu bateria. Dacă ai un invertor simplu, on-grid, de obicei trebuie schimbat cu unul hibrid. Verificăm modelul înainte de ofertă.
Se poate monta bateria afară?
Unele modele, da: Huawei LUNA2000 S1 și Dyness Powerbox G2 au grad de protecție IP66, iar Dyness PowerBrick Plus are IP65. Modelele cu IP20 se montează doar în interior, într-un spațiu uscat și ferit de îngheț.
Cât durează o baterie?
Bateriile pe care le montăm sunt cu litiu-fier-fosfat (LiFePO4). Durata de viață e dată de producător în cicluri și în ani; de exemplu, Deye declară cel puțin 6.000 de cicluri până la 70% din capacitatea inițială. La un ciclu pe zi, înseamnă peste 15 ani.
În cât timp se amortizează o baterie?
Depinde de câtă energie muți cu ea din zi în noapte. Ca prosumator, surplusul livrat în rețea se compensează oricum cu ce consumi, deci economia adusă doar de baterie e de obicei mică. Bateria se justifică mai ales prin curentul pe care îl ai la pană și prin autoconsum. Îți facem calculul pe cazul tău.
Pot extinde bateria mai târziu?
Da, sistemele sunt modulare. La Huawei LUNA2000 S1 se pot pune până la trei module de 6,9 kWh pe un modul de putere, adică 20,7 kWh. Fiecare producător are limita lui și reguli despre ce module pot lucra împreună.
Ce se întâmplă cu bateria iarna?
Panourile produc mai puțin, deci bateria nu se umple în fiecare zi. În plus, bateriile cu litiu-fier-fosfat nu se încarcă sub 0 °C: unele modele au încălzire proprie, celelalte se montează într-un spațiu ferit de îngheț.
Pot lua baterie prin Casa Verde 2026?
AFM pregătește pentru 2026 un program de finanțare a bateriilor pentru prosumatori. Ghidul nu e încă publicat în Monitorul Oficial, deci condițiile se pot schimba. Ce se știe până acum și calculatorul de punctaj sunt pe pagina Casa Verde 2026 — baterii, din meniul Finanțări.
Calculează oferta, cu sau fără baterie
Alegi sistemul, adaugi bateria din echipamentele opționale și vezi prețul pe loc.
Ce serviciu te interesează?
Alege serviciul pentru care vrei o ofertă

Sisteme Fotovoltaice
Sistem fotovoltaic la cheie, cu sau fără baterii
- Montaj în 1–2 zile, cu echipele noastre
- Garanție de performanță 25 de ani la panouri, 10 ani la invertor
- Dosarul de prosumator inclus, până la contractul cu furnizorul
- 10% avans, restul în ziua instalării; se poate și în rate

Baterii Stocare
Baterii de stocare pentru un sistem deja instalat
- Folosești seara energia produsă ziua
- Curent și la pană, pe circuitele alese la proiectare
- Baterii LiFePO4, mai stabile la căldură
- Pornești cu un modul și adaugi capacitate mai târziu

Stații de încărcare
Stații de încărcare pentru mașini electrice
- Montaj cu echipele noastre, cu protecții dedicate în tablou
- Încarci acasă, peste noapte, fără drumuri la stațiile publice
- Cu panouri fotovoltaice, mașina se încarcă din energia ta
- Stații monofazate de 7 kW sau trifazate de 22 kW, după branșament
Alege: Ce serviciu te interesează?
Nu ești sigur dacă îți trebuie baterie?
Spune-ne cum arată consumul tău pe parcursul zilei și îți spunem sincer dacă se justifică.




