Sari la conținut

Cât produce 1 kWp în fiecare județ

Un kWp de panouri orientate spre sud, la înclinarea optimă, produce în România, în medie, între 1.049 kWh pe an (Brașov) și 1.265 kWh pe an (Craiova, Dolj). În București produce 1.247 kWh, iar în Ilfov 1.244 kWh. Valorile sunt calculate cu PVGIS 5.3, instrumentul Comisiei Europene, pentru reședința fiecărui județ.

1.049–1.265
kWh pe an pentru 1 kWp, la reședințele de județ
1.199
kWh pe an pentru 1 kWp, media celor 42 de puncte
1.247
kWh pe an pentru 1 kWp în București
6.235
kWh pe an pentru 5 kWp în București

Pe scurt

  • Cele mai mari valori: Dolj (Craiova) 1.265, Constanța 1.263, Călărași 1.258, Giurgiu 1.255, Tulcea 1.254 kWh pe an pentru 1 kWp.
  • Cele mai mici: Brașov 1.049, Caraș-Severin (Reșița) 1.081, Maramureș (Baia Mare) 1.111, Suceava 1.138, Sălaj (Zalău) 1.145 kWh pe an pentru 1 kWp.
  • Între primul și ultimul punct diferența e de 21%. Fără Brașov și Reșița, unde și relieful din jurul orașului umbrește panourile, e de 14%.
  • În sud și sud-est (regiunile Sud-Muntenia, București-Ilfov, Sud-Vest Oltenia și Sud-Est), 1 kWp produce 1.216–1.265 kWh pe an. În vest, în centru și în nord, de regulă 1.111–1.210 kWh.
  • În cele 11 județe în care lucrăm, de la București la Constanța, valorile sunt între 1.226 kWh (Prahova) și 1.263 kWh (Constanța).
  • Un sistem de 5 kWp produce în București circa 6.235 kWh pe an: de la circa 260 kWh în decembrie la 719 kWh în iulie.
  • Sunt medii pe 19 ani (2005–2023), nu o garanție: de la un an la altul, producția variază cu câteva procente.

Pentru casa ta, calculul pornește de la consumul de pe facturi și de la județ: calculatorul de ofertă îți arată puterea recomandată și producția estimată.

Producția pe județe

Producția medie pe an a 1 kWp și a sistemelor de 3, 5 și 10 kWp, în kWh, la reședința fiecărui județ și în București. Județele sunt în ordine alfabetică; ultima coloană arată orașul pentru care s-a calculat.

Județ1 kWp (kWh/an)3 kWp (kWh/an)5 kWp (kWh/an)10 kWp (kWh/an)Punctul de calcul
Alba1.1963.5885.98011.960Alba Iulia
Arad1.1973.5915.98511.970Arad
Argeș1.2503.7506.25012.500Pitești
Bacău1.1863.5585.93011.860Bacău
Bihor1.1833.5495.91511.830Oradea
Bistrița-Năsăud1.1463.4385.73011.460Bistrița
Botoșani1.1503.4505.75011.500Botoșani
Brașov1.0493.1475.24510.490Brașov
Brăila1.2493.7476.24512.490Brăila
București1.2473.7416.23512.470București
Buzău1.2373.7116.18512.370Buzău
Caraș-Severin1.0813.2435.40510.810Reșița
Călărași1.2583.7746.29012.580Călărași
Cluj1.1703.5105.85011.700Cluj-Napoca
Constanța1.2633.7896.31512.630Constanța
Covasna1.1893.5675.94511.890Sfântu Gheorghe
Dâmbovița1.2493.7476.24512.490Târgoviște
Dolj1.2653.7956.32512.650Craiova
Galați1.2403.7206.20012.400Galați
Giurgiu1.2553.7656.27512.550Giurgiu
Gorj1.2403.7206.20012.400Târgu Jiu
Harghita1.1473.4415.73511.470Miercurea Ciuc
Hunedoara1.1803.5405.90011.800Deva
Ialomița1.2493.7476.24512.490Slobozia
Iași1.1653.4955.82511.650Iași
Ilfov1.2443.7326.22012.440Buftea
Maramureș1.1113.3335.55511.110Baia Mare
Mehedinți1.2393.7176.19512.390Drobeta-Turnu Severin
Mureș1.1663.4985.83011.660Târgu Mureș
Neamț1.1493.4475.74511.490Piatra Neamț
Olt1.2523.7566.26012.520Slatina
Prahova1.2263.6786.13012.260Ploiești
Satu Mare1.1563.4685.78011.560Satu Mare
Sălaj1.1453.4355.72511.450Zalău
Sibiu1.1673.5015.83511.670Sibiu
Suceava1.1383.4145.69011.380Suceava
Teleorman1.2423.7266.21012.420Alexandria
Timiș1.2103.6306.05012.100Timișoara
Tulcea1.2543.7626.27012.540Tulcea
Vaslui1.1903.5705.95011.900Vaslui
Vâlcea1.2213.6636.10512.210Râmnicu Vâlcea
Vrancea1.2163.6486.08012.160Focșani

Producția pentru 3, 5 și 10 kWp e valoarea pentru 1 kWp înmulțită cu puterea: în PVGIS, producția crește proporțional cu puterea instalată. Punctul de calcul e centrul orașului din ultima coloană (pentru Ilfov, orașul Buftea): cu parametrii de la „Cum am calculat”, oricine poate reface calculul pe site-ul PVGIS.

Sursa: PVGIS 5.3, Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, date de radiație PVGIS-SARAH3 pentru anii 2005–2023, descărcate pe 21 octombrie 2026. Panouri din siliciu cristalin, orientate spre sud, la înclinarea optimă, cu pierderi de sistem de 14%. Valori medii multianuale, nu o garanție de producție.

Pe regiuni: unde produce mai mult

Cele opt regiuni de dezvoltare, de la producția cea mai mare la cea mai mică, cu valorile reședințelor de județ (kWh pe an pentru 1 kWp).

Producția scade de la sud și sud-est spre nord și nord-vest și e mai mică în depresiunile dintre munți. Oltenia, Câmpia Română și Dobrogea au cele mai mari valori. Bucovina, Maramureșul, Brașovul și zona Reșiței le au pe cele mai mici.

  • Sud-Muntenia: 1.226–1.258, media 1.247. Călărași 1.258, Giurgiu 1.255, Argeș 1.250, Dâmbovița 1.249, Ialomița 1.249, Teleorman 1.242, Prahova 1.226.
  • București-Ilfov: 1.244–1.247, media 1.246. București 1.247, Ilfov 1.244.
  • Sud-Vest Oltenia: 1.221–1.265, media 1.243. Dolj 1.265, Olt 1.252, Gorj 1.240, Mehedinți 1.239, Vâlcea 1.221.
  • Sud-Est: 1.216–1.263, media 1.243. Constanța 1.263, Tulcea 1.254, Brăila 1.249, Galați 1.240, Buzău 1.237, Vrancea 1.216.
  • Vest: 1.081–1.210, media 1.167. Timiș 1.210, Arad 1.197, Hunedoara 1.180, Caraș-Severin 1.081.
  • Nord-Est: 1.138–1.190, media 1.163. Vaslui 1.190, Bacău 1.186, Iași 1.165, Botoșani 1.150, Neamț 1.149, Suceava 1.138.
  • Centru: 1.049–1.196, media 1.152. Alba 1.196, Covasna 1.189, Sibiu 1.167, Mureș 1.166, Harghita 1.147, Brașov 1.049.
  • Nord-Vest: 1.111–1.183, media 1.152. Bihor 1.183, Cluj 1.170, Satu Mare 1.156, Bistrița-Năsăud 1.146, Sălaj 1.145, Maramureș 1.111.

În cele 11 județe în care montăm (București, Ilfov, Giurgiu, Teleorman, Călărași, Dâmbovița, Prahova, Argeș, Buzău, Constanța și Ialomița), 1 kWp produce între 1.226 kWh (Prahova, la Ploiești) și 1.263 kWh (Constanța) pe an: o diferență de 3%.

Pe luni: cât produce 1 kWp vara și iarna

Producția medie a 1 kWp în fiecare lună, în kWh, în cinci orașe mari. Aceiași parametri ca în tabelul pe județe.

LunaBucureștiCluj-NapocaIașiTimișoaraConstanța
Ianuarie5649455360
Februarie7467626668
Martie110104101106102
Aprilie123115115121123
Mai132124131130141
Iunie132128130131140
Iulie144135140142152
August143133138137152
Septembrie121114116112123
Octombrie9998929992
Noiembrie6262536760
Decembrie5242414651
Total pe an1.2471.1701.1651.2101.263

În București, iulie aduce de aproape trei ori mai mult decât decembrie: 144 kWh față de 52 kWh pentru 1 kWp. Lunile noiembrie–februarie aduc împreună circa 20% din producția anului. Zăpada care rămâne zile întregi pe panouri scade și mai mult producția de iarnă: PVGIS nu o calculează separat, o cuprinde doar în pierderea generală de 14%.

Lunile sunt rotunjite la kWh, deci suma lor poate diferi cu 1–2 kWh de totalul pe an, care e cel dat de PVGIS.

Cum am calculat

Date publice și parametri publicați: oricine poate reface calculul.

Sursa

PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System), versiunea 5.3, instrumentul Centrului Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene. Radiația solară vine din baza de date PVGIS-SARAH3, calculată din imagini din satelit, iar temperatura și vântul din ERA5. Valorile sunt medii pe anii 2005–2023. Le-am descărcat pe 21 octombrie 2026.

Parametrii

  • putere instalată: 1 kWp; pentru 3, 5 și 10 kWp, valoarea se înmulțește cu puterea;
  • panouri din siliciu cristalin, cu varianta implicită din PVGIS („original”);
  • pierderi de sistem: 14%, valoarea implicită din PVGIS (cabluri, invertor, murdărie și uneori zăpadă pe panouri);
  • orientare: sud (azimut 0°);
  • înclinare: optimă, calculată de PVGIS pentru fiecare punct, între 34° și 38°;
  • montaj: „building integrated” în PVGIS, adică panouri fără aer pe dedesubt; e varianta prudentă, pentru că panourile mai calde produc puțin mai puțin;
  • umbrirea din relief: inclusă, cu orizontul calculat de PVGIS din modelul terenului; umbrele locale (copaci, clădiri, coșuri) nu sunt incluse;
  • punctul de calcul: centrul reședinței de județ, iar pentru Ilfov, orașul Buftea.

Cum refaci calculul

Pe site-ul PVGIS, la „Grid connected”: alegi localitatea, „Crystalline silicon” în varianta implicită („original”, nu „2025”), 1 kWp, pierderi de 14%, poziția „Building integrated”, azimut 0 și bifezi „Optimize slope”. Sau direct prin interfața de programare: cererea pentru București dă 1.246,59 kWh pe an, rotunjit 1.247.

Ce schimbă rezultatul pe acoperișul tău

Panourile, în BucureștikWh/kWp pe anFață de tabel
Sud, înclinarea optimă (36°), ca în tabel1.247—
Sud, 35°1.2460%
Sud-est, 35°1.168−6%
Sud-vest, 35°1.177−6%
Est, 35°983−21%
Vest, 35°992−20%
Sud, 15° (acoperiș puțin înclinat)1.185−5%
Orizontal (0°)1.069−14%
Sud, 36°, panouri ventilate (free-standing)1.298+4%

Panourile montate pe structură, cu aer pe dedesubt, se încălzesc mai puțin. În varianta „free-standing” din PVGIS, cu panouri complet ventilate, valorile sunt cu 3,8–4,2% mai mari decât în tabel. Pe un acoperiș înclinat, cu panourile pe structură, producția reală e de regulă între cele două valori.

De la un an la altul

PVGIS dă și abaterea standard a producției anuale: între 35 și 66 kWh pentru 1 kWp, adică 3–5% din medie. Un an însorit sau unul înnorat se poate abate de la tabel cu câteva procente, în plus sau în minus.

Brașov și Reșița

La Brașov și la Reșița, punctul de calcul e în oraș, lângă munte, iar relieful din jur ascunde soarele când e jos pe cer, mai ales iarna. Fără umbrirea din relief, PVGIS ar da 1.095 kWh la Brașov și 1.134 kWh la Reșița. În celelalte puncte, relieful schimbă rezultatul cu cel mult 1%. O casă pe teren deschis, în afara orașului, poate produce mai mult decât valoarea din tabel.

Ce nu include

  • umbrele de la copaci, clădiri sau coșuri;
  • zăpada care rămâne mult timp pe panouri (PVGIS o cuprinde doar în pierderea generală de 14%);
  • scăderea treptată a puterii panourilor, din fișa producătorului;
  • opririle sistemului sau ale rețelei.

Calculatorul de ofertă

Calculatorul de ofertă cere producția tot de la PVGIS 5.3, pentru localitatea ta, cu înclinarea și orientarea pe care le alegi (altfel 30°, spre sud). Când nu alegi nici localitatea, nici datele acoperișului, sau când PVGIS nu răspunde, folosește un tabel pe județe calculat în septembrie 2026 cu PVGIS 5.2, pentru aceleași puncte: anii 2005–2020, înclinare fixă de 35°, aceleași pierderi și același montaj. Din tabelul acela vin și intervalele de producție citate pe alte pagini ale site-ului; pe județ, valorile lui diferă de cele de mai sus cu −1,3% până la +2,5%.

Cum citezi

Energis, „Cât produce 1 kWp în fiecare județ”, octombrie 2026, după PVGIS 5.3 (JRC, Comisia Europeană): https://www.energis.ro/productie-fotovoltaica-pe-judete

Cifrele sunt estimări medii pe mai mulți ani, pentru un punct din fiecare reședință de județ, nu o garanție de producție. Pentru casa ta contează orientarea, înclinarea și umbrele de pe acoperiș: le verificăm la evaluarea tehnică, gratuită.

Întrebări frecvente

Ai altă întrebare? Scrie-ne sau sună la 021.555.78.73.

Cât produce 1 kWp de panouri fotovoltaice pe an în România?

Între 1.049 și 1.265 kWh pe an la reședințele de județ, pentru panouri orientate spre sud, la înclinarea optimă, după PVGIS 5.3. Media celor 42 de puncte e 1.199 kWh. Cele mai mari valori sunt în Oltenia, Dobrogea și Câmpia Română, cele mai mici la Brașov, la Reșița, în Maramureș și în Bucovina.

Cât produce un sistem fotovoltaic de 5 kW în București?

Circa 6.235 kWh pe an, adică în medie 520 kWh pe lună: de la circa 260 kWh în decembrie la 719 kWh în iulie, cu panouri orientate spre sud, la înclinarea optimă. Un sistem de 10 kWp produce circa 12.470 kWh pe an.

Care sunt județele cu cea mai mare producție?

După PVGIS, pentru 1 kWp pe an: Dolj 1.265 kWh (Craiova), Constanța 1.263 kWh, Călărași 1.258 kWh, Giurgiu 1.255 kWh și Tulcea 1.254 kWh. Între județele din sud diferențele sunt de câteva procente; orientarea și umbrele acoperișului contează mai mult.

Cât de mult produc panourile în nordul țării față de sud?

În vest, în centru și în nord, 1 kWp produce de regulă 1.111–1.210 kWh pe an, cu 3–11% mai puțin decât media din sud și sud-est (1.245 kWh). Pentru aceeași producție îți trebuie, deci, ceva mai mulți kWp.

Cât produce un sistem fotovoltaic iarna față de vară?

În București, 1 kWp produce în medie 52 kWh în decembrie și 144 kWh în iulie, de aproape trei ori mai mult vara. Lunile noiembrie–februarie aduc împreună circa 20% din producția anului. Zăpada rămasă pe panouri scade producția de iarnă în plus.

Cât pierd dacă acoperișul e orientat spre est sau spre vest?

În București, panourile orientate spre est sau spre vest, la 35°, produc 983–992 kWh pe an pentru 1 kWp, cu circa 20% mai puțin decât spre sud. Spre sud-est sau sud-vest, pierderea e de circa 6%, iar pe un acoperiș puțin înclinat (15°) orientat spre sud, de circa 5%.

Cum aflu ce putere îmi trebuie?

Împarte consumul anual de pe facturi la producția pentru 1 kWp din județul tău. De exemplu, 4.200 kWh pe an în București, împărțit la 1.247, dă circa 3,4 kWp. Calculatorul de ofertă face calculul pentru localitatea ta și îți arată și economia estimată.

De ce produce sistemul meu altfel decât în tabel?

Tabelul e o medie pe 19 ani, pentru un punct din reședința județului, cu panouri spre sud, la înclinarea optimă și fără umbre locale. Pe acoperișul tău contează orientarea, înclinarea, umbrele de la copaci sau clădiri, temperatura panourilor, praful și zăpada. Iar de la un an la altul, vremea schimbă producția cu câteva procente.

Sunt cifrele o garanție de producție?

Nu. Sunt valori medii multianuale, calculate cu PVGIS pentru anii 2005–2023. Pentru casa ta, orientarea, înclinarea și umbrele le verificăm la evaluarea tehnică, gratuită.

De unde sunt datele și cum le pot verifica?

Din PVGIS 5.3, instrumentul gratuit al Centrului Comun de Cercetare al Comisiei Europene, cu baza de date de radiație PVGIS-SARAH3. Pe re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools alegi localitatea, „Crystalline silicon” în varianta implicită („original”, nu „2025”), 1 kWp, pierderi de 14%, montajul „Building integrated”, azimut 0 și bifezi „Optimize slope”.

Cât produce un sistem pe casa ta?

Calculatorul pornește de la consumul tău și de la județ și îți arată în câteva minute puterea recomandată, producția estimată și economia lunară. Prețul final îl primești în oferta personalizată, după ce ne lași datele de contact.